Smanjenje financiranja naukovanja 7. razine koštat će poslodavce 214 milijuna funti

Ramiro Ramiro
Mlada žena telefonira naslonjena na zid

Nije Hrvatska jedina koja ukida povlastice poslodavcima prilikom zapošljavanja. Nešto slično se dešava i u Ujedinjenom Kraljevstvu gdje je zakonodavac ukinuo naukovanje 7. razine. To je najviša razina naukovanja dostupna u Ujedinjenom Kraljevstvu i ekvivalentna je magisteriju. To su programi osmišljeni za pojedince koji traže naprednu stručnost u svom području i kombiniraju rigorozan akademski studij s praktičnom obukom na radnom mjestu.

Naukovanje 7. razine dostupno je u nizu profesionalnih područja, uključujući računovodstvo, pravo, menadžment, arhitekturu i zdravstvo. Na primjer, naukovanje za više vodstvo 7. razine namijenjeno je višim menadžerima i usporedivo je s MBA. Slično tome, naukovanje za profesionalnog računovođu ACCA 7. razine omogućuje kandidatima da rade na stjecanju punopravnog ovlaštenog statusa uz stjecanje praktičnog iskustva.

Obično naučnici 7. razine provode oko 80% svog vremena radeći, a 20% učeći, a programi traju do pet godina, ovisno o predmetu i strukturi. Najnoviji podaci UVAC-a pokazuju da je broj započetih naukovanja 7. razine porastao za 13% u posljednje tri godine i 5% u posljednjih 12 mjeseci.

Prošle godine, Nacionalna zaklada za istraživanje obrazovanja otkrila je da će do 2035. 90% radnih mjesta u svim sektorima zahtijevati višu razinu vještina, što naglašava kako poslodavci sve više ovise o naukovanju 6. i 7. razine.

Važno je napomenuti da će od siječnja 2026. javno financiranje naukovanja 7. razine u Engleskoj biti ograničeno na osobe u dobi od 21 godine i mlađe, uz neke iznimke, što znači da će poslodavci možda.

Vladina odluka o smanjenju financiranja naknada za naukovanje 7. razine za naučnike starije od 21 godine od siječnja 2026. koštat će poslodavce u Ujedinjenom Kraljevstvu oko 214 milijuna funti jer će oni morati sami financirati ove programe za starije polaznike.

S obzirom na to da je 89% naučnika 7. razine starije od 21 godine, istraživanje Vijeća za sveučilišne strukovne nagrade (UVAC), organizacije za visokoškolsko naukovanje koja predstavlja više od 80 sveučilišta, također otkriva u kojoj će mjeri smanjenja proširiti jaz u vještinama, ometati socijalnu uključenost i gušiti gospodarski rast.

Dr. Mandy Crawford-Lee, glavna izvršna direktorica UVAC-a, rekla je: „Vladina politika ukidanja financiranja predstavlja veliki udarac poslodavcima i suočit će ih s ogromnim troškovima obuke i manjka vještina njihovih radnika.

Ukidanje financiranja događa se u vrijeme kada popularnost naukovanja 7. razine raste iz godine u godinu i ključno je za poticanje šireg gospodarskog rasta. Također je dokazano da poboljšava društvenu mobilnost, dajući pojedincima iz nedovoljno razvijenih zajednica jasan karijerni put, pristup visokom obrazovanju i vještinama za postizanje viših razina zarade.

„Ova nova politika se čini proturječna programu vladajućoj partiji koja inzistira na tome da 'nema staklenog stropa za ambicije mladih ljudi' u Britaniji.“

Crawford-Lee je dodala: „Ukidanje financiranja za naučnike 7. razine starije od 21 godine ukazuje nam na to da vlada nažalost ne želi dati prioritet napredovanju u karijeri i vještinama zaposlenika u svakoj fazi njihovog radnog vijeka. Razočaravajuće je što vlada umanjuje vezu između vještina i produktivnosti. Jednostavno ne vjerujemo da će ukidanje financiranja 7. razine učiniti naukovanje nižih razina privlačno poslodavcima ili smanjiti broj mladih ljudi koji nisu zaposleni, ne obrazuju se ili se ne osposobljavaju (skraćeno NEET).“

Kao i uvijek ostaje nam vidjeti kakve će rezultate ova mjera donijeti i kako će na nju reagirati poslodavci Ujedinjenog Kraljevstva.

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našoj Politici Kolačića.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.