Važnost organizacijskog imuniteta
Aktualne i neizvjesne okolnosti značajno utječu na dobrobit zaposlenika. Popuštanje i uvođenje sigurnosnih mjera zahtijeva svakodnevnu prilagodbu. Posljedice stresa vidljive su u angažmanu zaposlenika, njihovoj motivaciji, radnoj sposobnosti te međuljudskim odnosima.
Aktivna pažnja posvećena zdravlju zaposlenika pozitivno se odražava na organizacijski imunitet i održavanje uspješnog poslovanja poduzeća. Najnovija istraživanja potvrđuju da fizičko zdravlje zaposlenika najviše ovisi o njihovu psihološkom zdravlju. Međutim, samo je 31% menadžera spremno potaknuti razgovor o svom ili tuđem mentalnom zdravlju.
S obzirom na neizvjesne okolnosti, moramo se zapitati koliko će se izbjegavanje pravovremene i aktivne brige o psihološkim posljedicama stresa odraziti na zaposlenike. Da bismo vam pomogli očuvati imunitet organizacije, kreirali smo učinkovite i lako dostupne aktivnosti koje i sami primjenjujemo u svome timu.
Naš pristup temelji se na uspješnim svjetskim praksama izgradnje i očuvanja organizacijskog imuniteta. On povezuje educirane i osnažene menadžere koji sustavno komuniciraju s timom i mehanizme podrške za psihološko i profesionalno osnaživanje zaposlenika i usvajanje vještina potrebnih za uspješno nošenje s krizom kao i izlazak iz nje.
Uobičajeni način poslovanja nije dovoljan
Događaji poput pandemije, potresa ili nekih drugih snažnih promjena u okolini postavljaju iznimne zahtjeve na vodstvo i poslovanje poduzeća. Strah i neizvjesnost usmjeravaju njihove misli na trenutnu situaciju pa se javljaju teškoće u nošenju s nepredvidivošću koju takvi događaji nose. Kod poduzeća se javljaju jednaki mehanizmi reakcije na stres kao i kod pojedinaca. To je logično jer se ponašanje pojedinaca, posebno onih u vodstvu poduzeća, reflektira na cijelu organizaciju.
Menadžerima nisu poznate niti kratkoročne, a još manje dugoročne posljedice takvih događaja. Nemaju odgovora na njih pa su opterećeni strahom od mogućih grešaka koje njihovi potezi mogu uzrokovati te vjeruju da im je jedina mogućnost ne raditi ništa što bi promijenilo trenutačno stanje. Zaboravljaju pritom da je ne raditi ništa pogrešno čak i uvjetima kad sve ide po planu!
Poduzeća nisu dizajnirana za svijet u kojem se promjene događaju brzo i često već za stabilnost, učinkovitost i izbjegavanje rizika. Zadržavanje zamrznutog stanja vrlo brzo svoje posljedice pokazuje na rubnim dijelovima poduzeća – pojedincima koji su sastavni i najvažniji dio organizacije. Neki od njih se ne mogu nositi s velikom količinom stresa i nesigurnosti pa se na njima pokazuju prve pukotine u organizacijskoj klime i kulturi.
Duža izloženost proširuje te pukotine i razara samo tkivo poduzeća te sve više umanjuje njegovu sposobnost nošenja s ionako velikim zahtjevima. Stoga je potrebno što je moguće prije prepoznati gdje pukotine nastaju i koliko su velike, a naša metoda ispitivanja organizacijskog imuniteta temeljena na našem velikom iskustvu nošenja s kriznim situacijama je namijenjena upravo tome.