Rat za talente
Prije samo dva desetljeća objavljen je početak rata za talente. Mnoga poduzeća su shvatila da samo izgradnjom ljudskih resursa mogu stvoriti konkurentsku prednost pa je u fokus ostvarenja poslovnih uspjeha u suvremenim uvjetima stavljeno upravo upravljanje talentima.
Sigurno ste u poduzeću uočili pojedince koji se po nečemu ističu te svojim radom znatno doprinose uspjehu poduzeća. Upravljanje talentima je u osnovi postavljanje tih radnika na prava mjesta i korištenje njihovih potencijala za optimalan uspjeh poduzeća. Upravljanje talentima je obuhvatan i integriran proces privlačenja, motiviranja, razvoja te maksimalnog korištenja potencijala, iznimnih znanja i sposobnosti zaposlenih. Takvi zaposlenici za poduzeće imaju stratešku važnost u ostvarivanju održive konkurentske prednosti, razvoja i uspješnosti. Drugim riječima, upravljanje talentima je dio upravljanja ljudskim potencijalima u direktnoj funkciji stvaranja konkurentske prednosti. Ono je važan čimbenik razvoja i formiranja poslovne strategije.
Tko su talenti?
Talent je predispozicija pojedinca za postizanje iznimnih rezultata u nekom području djelatnosti - glazbi, umjetnosti, sportu, poslu i slično. On je temeljna pretpostavka izvrsnosti i razlikovanja individualnih postignuća. U organizacijskom kontekstu, talenti su ključni zaposlenici poduzeća s razvijenim vještinama, znanjima i razvojnim potencijalom koji postižu iznimne rezultate. Oni ne obavljaju samo svoje poslove, nego idu iznad i izvan njih kako bi doprinijeli uspjehu poduzeća. Oni su ti koji donose razliku u organizacijskoj uspješnosti i razvoju svojim doprinosom i iskazivanjem svojih sposobnosti. Stoga su ključan izvor konkurentske prednosti.
Zašto upravljati talentima?
Poduzeće čine ljudi koji u njemu rade. Razvoj poduzeća moguće je postići jedino uz posvećivanje razvoju ljudi. Kompetentni i zadovoljni zaposlenici vode poduzeće putevima poslovnih uspjeha. Osobna kompetentnost zaposlenih njihova je trajna vrijednost koju im nitko ne može oduzeti. Ona pozitivno djeluje na njihovo samopouzdanje i motivaciju, a time i radnu učinkovitost i poslovne rezultate.
Talenti su zaposlenici koji se posebno ističu, koji donose ono nešto više. Ovisno o mogućnostima za iskazivanje vlastitih kompetencija, oni su više ili manje svjesni svoje vrijednosti te zahtijevaju posebnu pažnju. Ako ih već imate u poduzeću, cilj vam je zadržati ih te maksimalno koristiti njihove vještine i znanja. Ako ih još nemate, važno je, u skladu sa strateškim ciljevima vašeg poduzeća identificirati ključne pozicije na kojima biste trebali takve ljude i započeti potragu.
Upravljanje talentima je proces
Poduzeća koja razumiju konkurentsku prednost koju im donose talentirani zaposlenici, velik dio svojeg vremena posvećuju identificiranju i zapošljavanju upravo takvih pojedinaca, i to iz svih mogućih izvora. Kako bi im omogućilo da postanu produktivni i što prije se integriraju u poslovne procese poduzeće koje upravlja talentima iznimnu pažnju posvećuje njihovom obrazovanju, ali i upravljanju radnim učinkom. Pri tome treba paziti i da su ciljevi pojedinaca, njihove plaće, sredstva poticanja i ostale pogodnosti usklađeni s poslovnim planovima i ciljevima poduzeća.
Kako se poduzeće razvija i mijenja, postoji stalna potreba da zaposlenici mijenjaju radna mjesta. Planiranje nasljeđivanja omogućava identificiranje pravih kandidata za radna mjesta u poduzeću koja će biti upražnjena zbog odlaska u mirovinu ili premještaja.
Upravljanje talentima je vrlo zahtjevan proces koji zahtijeva stalno promišljanje i unapređenje, no ako se pravilno provede donosi poduzeću značajnu prednost pred konkurencijom i omogućuje izvrsne poslovne rezultate.