
Prema najnovijem istraživanju, 36% zaposlenika spremno bi pristalo na manju plaću samo kako bi imali bolje prijatelje na poslu. Ovo saznanje proizlazi iz godišnjeg izvještaja Randstad Workmonitor za 2025., u kojem se naglašava da je radnicima osjećaj zajedništva na radnom mjestu postao ključan prioritet, nadmašivši čak i visinu plaće kao najvažniji faktor pri odlučivanju o poslu.
Za 83% zaposlenika ravnoteža između poslovnog i privatnog života sada je važnija od financijskih koristi, dok se 59% njih žali da njihove organizacije ne rade dovoljno na promicanju pravednosti među zaposlenicima. Zanimljivo je da bi čak 55% radnika napustilo posao jer ne osjećaju pripadnost svojoj organizaciji.
Izvršni direktor Randstada, Sander van 't Noordende, u intervjuu za UNLEASH ističe kako radnici danas žele posao koji je u skladu s njihovim vrijednostima te radnu okolinu koja pruža osjećaj zajedništva i međusobne podrške. On upozorava poslodavce da će oni koji zanemare ove promjene riskirati gubitak radne snage, što može imati dugoročne negativne posljedice na produktivnost.
S obzirom na promjene koje se događaju u radnom okruženju, organizacije moraju uložiti u razvoj vještina svojih zaposlenika, poticanje inkluzivnosti i izgradnju radnog mjesta koje pruža osjećaj pripadnosti. U suprotnom, postoji opasnost od povećanja nezadovoljstva i smanjenja angažmana među zaposlenicima, a u krajnjem slučaju i napustiti posao zbog nesklada u vrijednostima ili toksične radne atmosfere.