
Nedavni događaji u svijetu poslovanja pokreću pitanje: je li budućnost empatije u organizacijama u opasnosti? Nakon što je Meta (Facebook) ukinula svoje programe za jednakost, raznolikost i inkluziju (EDI), a Elon Musk povezao raznolikost s padom sigurnosti, postavlja se pitanje što bi moglo uslijediti u Europi i širom svijeta.
Peter Cosgrove, direktor Futurewise Ltd., u svojoj analizi upozorava na prijelomnu točku za EDI inicijative, osobito u kontekstu snažnog utjecaja američkih korporacija na europska tržišta. Prema njegovim riječima, organizacije bi mogle početi smanjivati prioritete vezane uz raznolikost i inkluziju, uslijed porasta anti-woke narativa koji izaziva sve više organizacija da preispitaju svoje politike.
Iako mnogi vodeći stručnjaci vjeruju da raznolikost doprinosi inovacijama i profitabilnosti, Cosgrove ističe da je to istina samo ako se EDI uspješno integrira u samu kulturu organizacije, a ne ako ostane samo na površinskim inicijativama. S ciljem osiguranja stvarnog napretka, vodstvo poduzeća bi trebalo ulagati u dugoročne promjene, umjesto da se oslanja na jednokratne projekte.
Međutim, postoje i pozitivni signali zahvaljujući EDI-ju. Zaposlenici sada imaju veći utjecaj i zahtijevaju da organizacije pokažu stvarnu posvećenost vrijednostima poštenja, pravednosti i zajedništva. Dodatno, rad na daljinu i fleksibilni uvjeti zapošljavanja omogućuju poduzećima da koriste raznolike načina pristupa talentiranim pojedincima. Cosgrove zaključuje da, iako je trenutna situacija neizvjesna, organizacije koje uspješno integriraju kulturu empatije i raznolikosti mogu očekivati dugoročni uspjeh, dok će one koje zanemare ove vrijednosti u budućnosti biti suočene s izazovima.