Kako razgovarati s nadređenima kada osjećamo sagorijevanje?

Tanja Pureta Tanja Pureta

Prepoznati znakove burnouta velik je korak. No još je važnije znati što učiniti kada shvatimo da više ne možemo kao prije. Jedan od ključnih koraka u prevenciji i zaustavljanju sagorijevanja jest otvoreni razgovor s nadređenima. U ovom blogu donosimo savjete kako voditi takav razgovor na način koji je iskren, konstruktivan i usmjeren na rješenja.

Starija menadžerica s osmjehom gleda sugovornika

Zašto je razgovor s nadređenima važan?

Mnogi ljudi izbjegavaju razgovarati o svom unutarnjem stanju zbog straha – da će ispasti slabi, da će ih nadređeni osuditi, da će izgubiti posao. No komunikacija je ključ. Ako ne izgovorimo ono što nas muči, problemi će samo rasti.

Nadređeni ne mogu pomoći ako ne znaju što se događa. A dobro vođeni razgovor može donijeti olakšanje, podršku i konkretne promjene.

Priprema prije razgovora

Prije samog razgovora, važno je:

  • identificirati konkretne simptome sagorijevanja koje osjećate,
  • razmisliti o tome kako radni uvjeti utječu na vas,
  • definirati što vam treba da biste se osjećali bolje (npr. manji opseg posla, fleksibilno radno vrijeme, podrška tima).

Dobar razgovor počinje jasnom sviješću o vlastitim potrebama.

Kako započeti razgovor s nadređenim?

Iskrenost je važna, ali i način na koji pristupamo temi. Umjesto optuživanja, usmjerite se na sebe:

"Primijetila sam da se osjećam iscrpljeno i da mi je sve teže koncentrirati se. Zabrinuta sam da bi to moglo utjecati na moj rad. Voljela bih porazgovarati o mogućim rješenjima."

Ovakav ton otvara prostor za suradnju, a ne za obranu ili otpor.

Što ako nadređeni ne razumije?

Nekada će se dogoditi da nadređeni ne pokazuje razumijevanje. U tom slučaju:

  • ostanite mirni i ponovite poruku,
  • koristite primjere koji pokazuju kako stanje utječe na posao,
  • predložite konkretne korake za poboljšanje.

Ako i dalje nema reakcije, razmislite o dodatnim izvorima podrške – razgovoru s HR-om, povjerenikom za zaposlenike ili stručnjakom za mentalno zdravlje.

Prava i granice

Zaposlenici imaju pravo na zdravlje i sigurnost na radnom mjestu. Ako ste na rubu sagorijevanja, imate pravo tražiti podršku i prilagodbu. Postavljanje granica nije sebično – to je čin odgovornosti prema sebi i poslu.

Dugoročna strategija

Razgovor s nadređenima je samo jedan korak. Dugoročno je važno redovito provjeravati vlastito stanje, održavati ravnotežu između posla i života te učiti kako upravljati stresom i energijom.

Sagorijevanje se ne rješava preko noći – ali otvoren dijalog može biti početak ozdravljenja.

 

Tekst je dio transkripta emisije  Šiza kriza“ slavonskobrodskog neprofitnog radija 92FM u kojoj je Tanja sudjelovala s urednicom Davorkom Čavar-Lovrić 7. svibnja 2025. na temu „Možemo li spriječiti sagorijevanje na poslu?“.

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našoj Politici Kolačića.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.